Olay Algılama

Kade, Otoyolların, Tünellerin ve Köprülerin güvenliğini sağlamak amacı ile, akıllı video analiz yazılımı Otoyol Modülü'nü özel olarak geliştirmiştir. Bir otoyolda veya tünelde kameralar ile sağlanabilecek tüm akıllı haber verme yeteneklerini yerine getiren yazılım, aynı zamanda Kade - Plaka Tanıma Sistemi ve Kade - Araç Sayma Sistemi ile tam olarak entegre bir şekilde çalışır.

Olay algılama modülleri aşağıdaki gibidir. Tek bir kamera üzerinde bir veya daha fazla modül rahatlıkla kullanılabilir.            Videoyu İzleyemiyorsanız Flash Playerı indiriniz.

Duraklama Yapan Araç Tespit : Otoyol, Tünel ve Viyadüklerde, duraklama yapan aracın otomatik olarak tespit edilip, merkezi operatörlere lokasyon ve görsel veri ile birlikte haber veren akıllı bir yazılımdır. Tek bir merkezi lokasyondan 100'lerce kamera görüntüsünü analiz edilip alarmlar üretilir.

 

Şüpheli Hız Tespit: Belli bir aracın normal trafik akışına göre çok daha hızlı ve/veya çok daha yavaş hareket etmesi durumunda otomatik olarak alarm oluşturan yazılım sistemidir.

Yaya Tespit : Otoyol, Tünel ve Viyadüklere yerleştirilmiş kameraların görüş alanı içerisinde bir yaya tespit edilmesi durumunda alarm oluşturup, yetkili kişileri uyaran yazılım sistemidir. Sistem araç ve yayaları ayrı ayrı tanımlayabilir, farklı kameralarda farklı bölgeleri alarm bölgesi olarak ayarlamaya izin verir.

Hayvan / Hayvan Sürüsü Tespit : Otoyol üzerinde sürücülere tehdit oluşturabilecek hayvan ve hayvan sürülerini otomatik olarak tespit edip yetkili kişileri uyaran bir yazılım sistemidir. Yazılım çıktıları otomatik olarak uyarı/sinyalizasyon sistemlerini tetiklemek için kullanılabilir.

Yabancı Obje Tespit: Yol üzerinde bırakılmış, hareketsiz yabancı objeleri bırakıldıktan hemen sonra tespit edip, alarm üreten sistemdir. Araçlardan bırakılan veya düşen, sürücülere tehdit oluşturabilecek objeleri otomatik olarak tespit edip yetkilileri uyaran sistem, ayrıca heyelan, çökme gibi durumları da algılayabilir.

Şüpheli Araç Takibi: Yol boyunca, belli aralıklarla yerleştirilmiş kameralarda, işaretlenen bir aracın hep seçili monitörde izlenmesini sağlayan sistemdir. İşaretlenenen araç, bir kameranın görüş alanından çıkıp, öbürüne geçtiği zaman sistem tarafından otomatik olarak algılanır ve yazılım monitördeki görüntüyü yine aracı görecek şekilde değiştirir.